Jarné kvety
Hlavačik jarný
Rastie v teplých nížinách a pahorkatinách, hlavne v panónskej oblasti, v xerotermných trávnatých spoločenstvách na výslnných stráňach, v kroviskách, lesostepných porastoch, v svetlých dubinách i presvetlených borovicových lesoch, hlavne na vápencovom podklade, andezitoch (hlavne so sprašami).
V SR sa vyskytuje roztrúsene na južných svahoch Karpát, od Záhorskej nížiny cez Devínsku Kobylu, Tematínske kopce, Burdu, Tríbeč až po Východoslovenskú nížinu.
V minulosti zbieraná pre liečivé účinky, ináč je jedovatá; často sa pestuje ako okrasná skalnička;
Trváca, 10-40 cm vysoká trsovitá rastlina; priama, slabo rozkonárená byľ, s červenkastými šupinami na báze, listnatá v hornej časti; listy len byľové, 2-4 krát nepárno perovito strihané na mnoho čiarkovitých segmentov, sediace a pošvaté; 3-8 cm veľké, jednotlivé, žlté kvety, vrcholové, pravidelné, obojpohlavné, 5 kališných lístkov, zvonka chlpaté, 5-25 korunných lupienkov; plodmi sú jednosemenné, chlpaté, zobáčikovité nažky.
Prvosienka jarná
Prvosienka jarná je trváca rastlina s valcovitým hnedým podzemkom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a asi 20 cm vysoký dutý stvol s koncovým súkvetím. Podlhovasto vajcovité, do krátkej stopky zúžené listy ružice majú vrúbkovanú čepeľ. Kvety v okolíkoch sú žlté, päťpočetné, pravidelné, ovisnuté a príjemne voňajú. Koruna kvetu je rúrkovitá s oranžovými škvrnamí na vnútornej strane každého z piatich lupienkov. Kvety sú obojpohlavné, cudzoopelivé, so zložitým spôsobom opeľovania, založenom aj na zaujímavých rozdieloch v dĺžke čneliek a umiestnení tyčiniek v rúrke koruny. Plod je jednosemenná tobolka.
Koreň vplyvom vysokého obsahu saponínov rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie, preto sa používa pri liečbe dýchacích ciest. Pri zápale priedušiek (bronchitíde) sú bronchiálne steny trvalo zapálené a produkujú veľa hlienu, ktorý sa uvoľňuje bolestivým kašľom. Veľmi ohrození sú fajčiari. Zápal priedušiek vzniká z rôznych príčin. Najčastejšie ide o sprievodný príznak alebo prechladnutie. Môže ísť aj o poškodenie priedušiek fajčením, chemickým podráždením alebo škodlivými látkami. Akútny zápal priedušiek trvajúci asi 7 až 10 dní sa prejavuje silným a bolestivým kašľom a vykašliavaním. Na začiatku býva sprievodným znakom aj zimnica, dýchacie ťažkosti a vysoká horúčka.
Pľúcnik lekársky
Rastie v listnatých i zmiešaných lesoch na vápenatej pôde. Upúta rúrkovitými kvetmi, ktoré menia farbu od červenej po modrofialovú. Vyrastajú na konci rozkonárenej stonky, ktorá dorastá do výšky 10 až 30 cm. Na listoch sú bledé okrúhle škvrny. Rastlina je medonosná a liečivá, zmierňuje dráždenie pri kašli a uľahčuje odhlieňovanie, zvonka sa používa na hojenie rán. Z mladých prízemných listov sa dá pripraviť šalát.
Pečeňovník trojlaločný
Je trváca rastlina vysoká 10 až 15 cm. Vyskytuje sa pomerne vzácne, hojnejšia je v okolí Bratislavy, v Strážovských vrchoch a na Spiši. Kožovité listy na dlhých stopkách rastú v prízemnej ružici. Kvety majú výraznú modrofialovú farbu, zriedkavo sú ružové alebo biele. Majú päť až desať úzkych korunných lupienkov. Rastlina sa často pestuje aj v záhradkách.
Záružlie močiarne
Má nápadné žlté kvety, ktoré objavíte pri vodných tokoch, na okrajoch rybníkov a na zamokrených miestach. Sú zložené z piatich okvetných lístkov. Rastlina je vysoká 20 až 30 cm, má lesklé sýtozelené srdcovité listy. Je mierne jedovatá. Semená dokážu plávať na vode, čo im umožňuje rozširovanie.